Jak wykorzystać ChatGPT w nauce języka (norweskiego i nie tylko)? 5 pomysłów
Niech ChatGPT stanie się Twoim prywatnym nauczycielem! Sprawdź moje pomysły na prompty, dzięki którym AI pomaga mi w nauce norweskiego.
Cześć!
Kilka miesięcy temu zaczęłam z ciekawości poznawać ChatGPT i odkryłam, że jest całkiem przydatny. Dlatego dziś chcę podzielić się z Tobą tym, jak wykorzystuję sztuczną inteligencję w swoim procesie nauki języka norweskiego.
Może się zainspirujesz i też zaczniesz używać AI? Czytaj dalej, aby poznać moje pomysły na prompty.
Jak wykorzystuję ChatGPT do nauki języka?
ChatGPT to darmowe narzędzie, które wymaga od Ciebie jedynie rejestracji. Znajdziesz je pod adresem chat.openai.com.
Najważniejsze to nauczyć się tworzyć dobre tzw. prompty, czyli instrukcje, komendy, aby AI dostarczyła Ci dokładnie tego, czego po niej oczekujesz (a najlepiej uczyć się poprzez praktykę). Dzięki temu ChatGPT może stać się Twoim podręcznym asystentem.
5. Polecanki
Proszę o polecenia materiałów do nauki
PROMPT: Czy znasz jakieś darmowe kursy norweskiego?
W kilka sekund uzyskałam odpowiedź:
Możesz też prosić o linki do słowników czy tytuły książek. Albo cokolwiek innego, co przyjdzie Ci do głowy. Uważaj tylko na halucynacje oraz nieaktualne dane (więcej na końcu tekstu).
4. Pogaduszki
Chatuję z AI po norwesku
Jest to dobry sposób, jeśli chcesz poćwiczyć pisanie w danym języku, a nie masz z kim. Możesz określić swój poziom, zarzucić konkretny temat albo zdać się na propozycje AI.
Poniżej widzisz moją pierwszą próbę konwersacji po norwesku z AI – całość (króciutką) znajdziesz tutaj. (Z jakiegoś powodu w niektórych przeglądarkach nie działa mi wpisywanie norweskich znaków w okienku Chata GPT).
PROMPT: Hej, chcę poćwiczyć z tobą pisanie po norwesku. Jestem na poziomie B1-B2, zacznij jakiś losowy temat ze mną.
ChatGPT nie załapał od razu, że ma to być po norwesku, dlatego musiałam mu to przypomnieć, ale jak widzisz, od razu się poprawił. Dobrze jest to narzędzie „wytrenować” pod siebie.
Kiedyś poprosiłam również o dowcipy po norwesku, ale nie były najlepsze – niektóre były żartami językowymi przetłumaczonymi wprost z angielskiego, a w norweskim traciły sens.
3. Risercz
AI robi za mnie risercz
Często proszę ChatGPT, aby wyszukał za mnie jakieś informacje, podał mi synonimy, odnalazł podobieństwa między językami albo wyjaśnił mi jakieś zagadnienie.
PROMPT: znajdź mi norweskie synonimy na: nyte sola
PROMPT: Jakie utarte wyrażenia, frazeologizmy czy idiomy są takie same po polsku i po norwesku?
Nie wszystkie dane są superpoprawne, np. po polsku mówimy „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, a nie „zabić dwie muchy jednym strzałem” (jest to tłumaczenie wersji norweskiej), ale przynajmniej mam jakąś bazę, od której mogę zacząć.
Bardzo trudno mi też było wydusić od Chata GPT wyrażenie „twardy orzech do zgryzienia”, które istnieje też w norweskim: en hard nøtt å knekke. Samo mi tego nie podało, musiałam zapytać o to wprost.
2. Lekcje gramatyki
AI uczy mnie gramatyki
Bywa, że proszę ChatGPT o to, aby np. podał mi listę 15 najczęściej używanych czasowników regularnych (bądź nie) wraz z odmianą przez czasy.
AI może te dane posortować, skrócić, przetłumaczyć na dowolny język – wystarczy, że wydasz jej takie polecenie.
PROMPT: Opowiedz mi o czasach w norweskiej gramatyce, po polsku
Po powyższym wyjaśnieniu chciałam od AI więcej przykładów, bo te nie były najlepsze.
Poprosiłam AI również o bardziej szczegółowe różnice między czasami gramatycznymi. Wymyśliłam, że fajnie by to było mieć w formie flowcharta – bo dlaczego nie?
PROMPT: W norweskim jest czas preteritum i presens perfektum. Opracuj mi ścieżkę TAK/NIE, jeśli wiesz, że presens perfektum używa się, gdy najważniejsze jest to, że czynność się wydarzyła i liczy się efekt, a preteritum, gdy coś już się zakończyło w określonym czasie
Jak oceniasz ścieżkę rozpisaną przez AI?
1. Przygotowania do egzaminu
Razem z AI przygotowywałam się do Norskprøve
Gdy uczyłam się pisać rozprawki na poziom B2, często korzystałam z Chata GPT, żeby podrzucał mi możliwe argumenty, dzięki czemu łatwiej mi było spojrzeć na problem z wielu stron i wybrać stronę, za którą chcę się opowiedzieć.
Nawet jeśli nie skorzystałam z zaproponowanych argumentów, spisałam użyte przez AI słówka i wyrażenia po norwesku, które uznałam za ciekawe i przydatne w moim własnym pisaniu.
Czasami zadawałam sztucznej inteligencji pytania, które sama dostawałam jako pracę domową (chodziłam na kurs pisania rozprawek B2), i sprawdzałam, jak ona do tego podejdzie:
Pomogło mi to w zrozumieniu, że nawet jeśli na początku temat wydaje się skomplikowany, a ja nie mam odpowiedniego słownictwa – ostatecznie okazywało się, że nie taki diabeł straszny.
Nie napisałabym samodzielnie takiego fragmentu jak ten pierwszy na załączonym screenie, ale dotarło do mnie, że bez problemu jestem w stanie stworzyć coś prostszego na wzór tej drugiej wersji.
• „Bør jobbsøknader være anonyme?” (Czy podania o pracę powinny być anonimowe?)
• oraz „Bør man bruke roboter i eldreomsorgen?” (Czy roboty powinny być wykorzystywane w opiece nad osobami starszymi?).
Oczywiście powyższe przykłady to tylko część możliwości. Nie bój się eksperymentować, szukaj inspiracji, a nawet pytaj AI wprost o to, co może dla Ciebie zrobić. Po pewnym czasie odkryjesz, że to naprawdę niezłe ułatwienie.
Uważaj!
OBS!
Pamiętaj, że jak z każdym AI – trzeba uważać na zjawisko halucynacji (zmyślania), bo zdarza się, że sztuczna inteligencja podaje nieprawdziwe informacje.
Miej też na uwadze to, że ChatGPT w wersji darmowej korzysta jedynie z danych zgromadzonych do stycznia 2022, nie ma dostępu do niczego nowszego.
A jakie Ty masz pomysły na wykorzystanie AI w nauce języków obcych?
Comments ()