Poziomy norweskiego (A1, A2, B1, B2) WYJAŚNIONE
Co oznaczają poziomy od A1 do C2 w nauce języka norweskiego?
Gdy rozmawiamy o poziomie znajomości języka obcego, np. norweskiego, często posługujemy się oznaczeniami A1 i A2, B1 i B2 czy C1 i C2. Co oznacza każdy z kolejnych 6 poziomów? Poznaj skalę CEFR.
Co to jest CEFR
CEFR to w rozwinięciu Common European Framework of Reference for Languages, czyli po polsku Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Jest to sposób opisania znajomości języka obcego — w mówieniu, słuchaniu, czytaniu i pisaniu.
W klasyfikacji wyróżnia się trzy kategorie (opisane jako A, B lub C), z których każda dzieli się na połowy, dając nam łącznie sześć poziomów, każdy oznaczony literką i cyfrą.
Poziom A1 i A2
Poziomy A (A1, A2) uznawane są za poziomy podstawowe, przy czym A1 oznacza poziom bardziej początkujący, a A2 poziom to nieco bardziej zaawansowane podstawy.
Taką znajomość języka można porównać do poziomu językowego 6-8-latka w jego języku ojczystym.
Poziom B1 i B2
Poziomy B (B1, B2) to poziomy średnio zaawansowane, z czego B1 to poziom niższy średnio zaawansowany, a B2 to wyższy średnio zaawansowany. Poziomy B uważa się za poziomy dające możliwość samodzielnego funkcjonowania w języku.
Na takim poziomie są 12-16-letni użytkownicy języka ojczystego.
Poziom C1 i C2
Poziomy C (C1, C2) uznawane są za zaawansowane, a C2 często opisywany jest jako biegła znajomość języka, umożliwiająca np. pisanie prac naukowych.
Taki poziom języka charakteryzuje osoby dorosłe: C1 to młody dorosły, a C2 to wyedukowana osoba po 25 r.ż.
Poziomy norweskiego
W Norwegii instytucją odpowiedzialną m.in. za ocenianie poziomu językowego jest Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) podlegający norweskiemu Ministerstwu Edukacji. To również oni jako jedyni w kraju zajmują się przeprowadzaniem oficjalnego egzaminu z norweskiego — Norskprøve.
Norweski HK-dir również posługuje się ustandaryzowaną w Europie skalą i tak opisuje kolejne poziomy wtajemniczenia językowego:
Norweski A1
Potrafisz zrozumieć i używać znanych, codziennych słów i wyrażeń.
Potrafisz uczestniczyć w prostej rozmowie, jeśli rozmówca jest pomocny i mówi powoli i wyraźnie.
Norweski A2
Potrafisz uczestniczyć w prostych rozmowach dotyczących zwykłych i praktycznych czynności, które są ci znane.
Jesteś w stanie czytać ze zrozumieniem krótkie, proste teksty związane z twoją pracą.
Potrafisz pisać krótkie, proste wiadomości oraz opisywać doświadczenia i wydarzenia przy użyciu prostych wyrażeń i zdań.
Norweski B1
Umiesz zrozumieć główne wątki zrozumiałych tekstów i wypowiedzi na znane tematy, z którymi często spotykasz się w związku z pracą, szkołą i rozrywką.
Potrafisz radzić sobie w większości sytuacji, które mogą się pojawić, a także pisać proste teksty na znane ci tematy oraz krótko uzasadniać i wyjaśniać swoje opinie i plany.
Norweski B2
Potrafisz zrozumieć główne przesłanie złożonych lub akademickich tekstów, w tym dyskusji akademickich w ramach własnej dyscypliny.
Możesz uczestniczyć w rozmowach, używając stosunkowo spontanicznego i płynnego języka, a także pisać jasne, szczegółowe i uargumentowane teksty na różne tematy.
Norweski C1
Jesteś w stanie zrozumieć szeroki zakres wymagających, dłuższych tekstów i rozpoznać ukryte znaczenie.
Umiesz tworzyć przejrzyste, dobrze skonstruowane, szczegółowe teksty na złożone tematy, wykazując się kontrolowanym wykorzystaniem wzorców organizacyjnych, łączników i spójników.
Potrafisz używać języka w mowie i piśmie do wymagających poznawczo zadań, takich jak opracowywanie, syntetyzowanie i przekazywanie informacji.
Norweski C2
Masz dobrze opanowany bardzo szeroki zakres języka: możesz precyzyjnie formułować myśli, nadawać ton, rozróżniać niuanse i eliminować dwuznaczności.
Nie wykazujesz żadnych oznak konieczności ograniczania tego, co chcesz powiedzieć.
Kilka ważnych szczegółów
- Podczas nauki albo szukania kursów norweskiego zauważysz pewnie szybko, że szkoły często dzielą te poziomy na dodatkowe części: A1 rozbite jest na A1.1 i A1.2, A2 na A2.1 i A2.2 itd.
- HK-dir egzaminuje wyłącznie na poziomach A1-C1. Nie istnieje egzamin na poziom C2.
- Obecnie do obywatelstwa jest wymagany poziom B1 (tylko w mówieniu).
- Również na rynku pracy poziom B1 może otworzyć więcej drzwi.
- Poziom B2 ze wszystkich części (czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie) umożliwia w Norwegii podjęcie studiów wyższych.