Zmarła Ruth Romskaug, czyli matka Grandiosy 🍕
Dowiedz się więcej o historii Grandiosy i twórczyni tej słynnej mrożonej pizzy.
Z ostatniej chwili:
„Matka Grandiosy”
Pod koniec grudnia 2023 (w trakcie romjul) zmarła Grandiosaens mor, czyli Ruth Romskaug, której Norwedzy zawdzięczają słynną mrożoną pizzę.
Kobieta była również znana m.in. z wielu rodzajów dżemów Nora.
Grandiosa
Grandiosa to najczęściej kupowana w Norwegii mrożona pizza. Jej nazwa wywodzi się od włoskiego słowa grande, które oznacza wspaniały, świetny, wielki.
Historia Grandiosy zaczęła się w 1978 roku, kiedy menedżerowie firmy Nora wrócili z Kanady, gdzie spróbowali nowości — mrożonej pizzy. Przywieźli ze sobą spody do pizzy, a Ruth Romskaug dostała za zadanie stworzenie całego produktu.
Grandiosa zadebiutowała na norweskim rynku 11 lutego 1980 r. i już rok później stała się najpopularniejszą mrożoną pizzą w Norwegii. Od tamtego czasu Norwedzy zjedli jej już ponad 600 milionów sztuk! A receptura Grandiosy pozostaje niezmieniona.
Norwedzy w czołówce pożeraczy mrożonej pizzy
Według statystyk to właśnie Norwedzy jedzą najwięcej mrożonej pizzy na świecie — ponoć 6 kg na osobę. Połowę tego stanowi właśnie Grandiosa!
Nieoficjalnie i żartobliwie Grandiosa jest czasami określana jako danie narodowe Norwegii.
Sekret matki Grandiosy
Ruth była zaskoczona sukcesem Grandiosy.
Ponoć cały sekret smaku leży w sosie — Ruth potrzebowała aż 3 lat, żeby opracować dodawaną do niego specjalną mieszankę przypraw. Wiemy, że składa się na nią 15 ziół, ale ich dokładna lista pozostaje tajemnicą. Nie zdradziła jej nawet własnej córce.
Co ciekawe, Ruth w wywiadach często przyznawała, że sama rzadko je pizzę, a takiej mrożonej nie je prawie nigdy.
Norweżka miała 81 lat.
🇳🇴 Grandiosa var en braksuksess
Przy wielkim i zaskakującym sukcesie można po norwesku użyć słówka en braksuksess.
Samo słówko et brak oznacza huk, grzmot, ale brak- jako pierwszy człon wyrazu złożonego wskazuje na wysoki stopień nasilenia czegoś.
Przykłady:
å brakdebutere → zadebiutować z rozmachem
et braknederlag → druzgocąca klęska